Panel sessions

The LASS conference consists of 49 panels spread over eight sessions, along with three plenary sessions. On this page you will find a list of the different sessions and the panels which compose them. Please see the downloadable schedule and conference brochure for additional details.

Session 1

Tuesday, 28 December 2010

9.00 am - 10.45 am

  1. Law and its Publics: S. P. Sathe Memorial Panel (Deepa Das Acevedo, Dinesha Samararatne and Dipika Jain, Jayna Kothari, Kalyani Ramnath)
  2. Mapping Law as Culture (Werner Gephart, Youssef Dennao, Raja Sakrani, Daniel Witte)
  3. Contemporary Agrarian Radicalism and Speaking Subjects of Indian Democracy (Uday Chandra, Vikramaditya Thakur, Atreyee Majumder)
  4. Restitution of Conjugal Rights in Indian Matrimonial Law: What is its History, How is it Used, How Does it Impact Women's Rights and How is it Viewed from the Bench? (Faisal Chaudhry, Srimati Basu, Flavia Agnes, Sylvia Vatuk)
  5. Rethinking the State, Development and the National Question in Sri Lanka (Sumith Leelarathne, Ahilan Kadirgamar, Thushara Hewage)
  6. Rights Discourses (Anu Varghese, Sarada Balagopalan, Ipshita Sengupta, Namita Wahi and Sharanjeet Parmar)

Session 2

Tuesday, 28 December 2010

11.15 am - 1.00 pm

  1. Affective Leadership: Balagopal and the Reimagining of Judicial Activism, Human Rights, and the State (Ajay Gudavarthy, Sitharamam Kakarala, Anuj Bhuwania, Jinee Lokaneeta)
  2. Comparative Law in South Asia (Menaka Guruswamy, Fayazuddin Ahmad)
  3. Law, Labour and Neoliberalism (Rupal Oza, Maitreyi Krishnan, William F. Stafford Jr., Aakrati Gupta)
  4. The Nation-State in Law (Darryl Li, Mahendran Thiruvarangan, Chunnu Prasad)
  5. Social Values, Law and Women's Rights in Bangladesh (Arafat Hosen Khan, Kazi Ataul-Al-Osman, Amanda Sen)
  6. Law and Colonialism (Laura Ribeiro, Aqseer Sodhi, Alecia Simmonds, Prashant Iyengar)

Session 3

Tuesday, 28 December 2010

2.00 pm - 3.45 pm

  1. Fear, Secrets and Lies: The Uncanny World of Law after Media (Ravi Sundaram, Ranjani Mazumdar, Lawrence Liang)
  2. Spaces of Displacement and Futures in Law (Nicola Perera, Nandan Nawn, Swagato Sarkar, Sudha Vasan)
  3. Enframing Technology: Constructions of Public(s), Law, and Ethics (Naveen Thayyil, Sitharamam Kakarala)
  4. Law and the Politics of Religion (Bhrigupati Singh, Mathew John, Chandan Gowda, Serene Kasim and Elizabeth Thomas)
  5. Legal Continuities and Legal Change: Historical and Theoretical Perspectives (Rohit De, Rebecca Grapevine, Sandipto Dasgupta, Arudra Burra)
  6. Resolving Disputes and Dispensing Justice beyond the Courts (Marc Galanter and Niketa Kulkarni, Menaka Guruswamy and Aditya Singh, James Jaffe, Surabhi Ranganathan)

Session 4

Wednesday, 29 December 2010

9.00 am - 10.45 am

  1. Neelan Tiruchelvam and the Imagination of Southasian Constitutionalism (Kanak Mani Dixit, Ramaswamy Sudarshan)
  2. Who's AADHAAR is it anyway? Reflections on the UID debate (Usha Ramanathan, Nishant Shah, R. Ramakumar, Sahana Basavapatna)
  3. Politics of the Judiciary (Bhargavi Raman and Badrinarayanan Seetharaman, Nicholas Robinson, Chitra Balakrishnan and Usha Rao, Rakesh Shukla)
  4. Law and Social Exclusion (Hezzy Smith, Parthasarathi Muthukkaruppan, Ratna Appnender, Madhu Mehra and Gayatri Sharma)
  5. Eroticism and Violence - Continuities and Some Difficult Questions (Rituparna Borah, Paul Boyce, Akshay Khanna, Nayanika Mookherjee, Jaya Sharma and Kaushik Gupta)
  6. Picturing Law (Chakravarti Patil, Shireen Mirza, Amar T. Khoday, Anja Kovacs)

Session 5

Wednesday, 29 December 2010

11.00 am- 1.00 pm

  1. Doing Legal Philosophy in India: Reflections on the Legacy of Chhatrapati Singh (Upendra Baxi, V. Sanil, Navjyoti Singh, Rajeev Bhargava)
  2. Employment, Discrimination and the Law (Roopa K.L., Maithreyi Mulupuru, Paul Merry, Tarunabh Khaitan)
  3. Adivasis in the Interstices of Law in Jharkhand (Roger Begrich, Ranaker Bhengra, Kaushik Ghosh)
  4. Narratives of Law (Sivamohan Sumathy, Rukmini Sen, Sarim Naved, Carmel Christy)
  5. Law and Life in Contemporary Gujarat (Mona Mehta, Farhana Ibrahim, Prita Jha and Surabhi Chopra)
  6. The Paper Trail: Documentary Forms and Practices (Bhavani Raman, Taringini Sriraman, Shrimoyee Nandini Ghosh)

Session 6

Wednesday, 29 December 2010

2.00 pm- 3.45 pm

  1. Book Discussion - Subalternity and Religion: The Prehistory of Dalit Empowerment in South Asia (Pratap Bhanu Mehta, Deepak Mehta, Bhrigupati Singh)
  2. Authorising Culture: The Challenges of (and to) Property (Kriti Kapila, Allison Fish, Rosemary Coombe and Nicole Aylwin, Dwijen Rangnekar)
  3. International Law and Global Justice (Radha D'Souza, Jagjit Plahe, Sundhya Pahuja, Abdul Paliwala)
  4. Courting the City: Law and the (Un)Making of Millennial Delhi (Diya Mehra, Anuj Bhuwania, Awadhendra Sharan, Gautam Bhan)
  5. Theatres of Justice (Deva Prasad, Debasis Poddar, Jhuma Sen, Sonal Makhija)
  6. Framing Constitutionalism (Prabhakar Singh, Smriti Upadhyay, Jaivir Singh, Durgambini Patel)

Session 7

Thursday, 30 December 2010

9.00 am - 10.45 am

  1. Religion and Constitutionalism in India (Abhik Majumdar, Gilles Tarabout)
  2. Speaking Evidence, Making Secrets (Mayur Suresh, Ruchi Chaturvedi, Devika Bordia, Pratiksha Baxi)
  3. In-sights: Aesthetics and Law (Namita Malhotra, Akshay Khanna, Pratibha Menon, Arnab Chatterjee)
  4. Gender/Governmentality/Violence (Vibhuti Ramachandran, Dina M. Siddiqi, Rebecca John, Prashant Iyengar)
  5. Sight Me If You Can: The Law in the Everyday (Priya Thangarajah, Vivek Shivakumar, Anusha Hariharan)
  6. Land and the Constitution (R. Rajesh Babu, Namita Wahi, Eesvan Krishnan, Nandini Nayak)

Session 8

Thursday, 30 December 2010

11.00 am - 1.00 pm

  1. On Impunity: Ram Narayan Kumar and Rhonda Copelon Memorial Panel (Anuradha Bhasin, Farah Naqvi, Navsharan Singh, Warisha Farasat)
  2. Law, Resistance and Change (Kamal Nayan Choubey, Jawahar Raja, Suneetha Achyuta)
  3. Affective Life of Law and Justice (Eleanor Newbigin, Sivakumar Arumugam, Alecia Simmonds, Sruti Chaganti)
  4. Water Law and Water Policy: Relationship in the Context of Water Law Reforms (K.J. Joy and Suhas Paranjape; Sachin Warghade, Subodh Wagle, Mandar Sathe, and Aditya Khebudkar, Philippe Cullet)
  5. Intellectual Property Rights in South Asia (Rahul Cherian and Joyojeet Pal, Ruchira Goswami, Joy Dasgupta, Anungla Aier, Tika Laxmi Gurung and Raquibul Amin, Sophy Joseph)
  6. Court-ing Law: Ethnographies of Court Practice (Vasudha Nagaraj, Anu Sharma, Gaia von Hatzfeldt, Daniela Berti)
  7. After the Naz Judgment: Examining Legal Controversies and Debates in the Wake of Section 377 (Tarunabh Khaitan, Arvind Narrain, Ashwini Sukthankar, Siddharth Narrain)